מייבש כביסה – האם הוא באמת הכרחי?

מייבש כביסה - האם הוא הכרחי?

מטלות בית, מי אוהב אותן? מעטים, אם בכלל. למזלנו אנחנו חיים בעידן בו לכמעט כל אחת מעבודות הבית יש פתרון אוטומטי: מאז המדיח כבר לא צריך לשקוע בכיור גדוש, מכונת הכביסה החליפה את הכביסה הידנית שוברת הגב, ורובוטים משוכללים שואבים ושוטפים במקומנו את הרצפה המלוכלכת. לרשימה הנפלאה הזו מתווסף מייבש הכביסה, שכבר מזמן לא מיועד לעשירים בלבד.

יש לא מעט מייבשי כביסה בשוק, מסוגים שונים ויצרנים שונים. ההבדלים לא כל כך משמעותיים, בסופו של דבר, וגם המחירים די יציבים. קיבולת ממוצעת למייבש כביסה נעה בין 6 ל-9 ק”ג, ובהנחה שאתם לא פותחים מכבסה או צריכים צריכים לדאוג למדים של פלוגה שלמה, זה די והותר.

כאן המקום לומר את האמת: אפשר לייבש בשמש. אבל תליית כביסה לייבוש היא תהליך מעייף. אף אחד לא נהנה להתכופף לגיגית הכביסה הרטובה, להימתח כדי לתלות על החבלים, ולחכות יממה (במקרה הטוב) עד שיהיה אפשר ללבוש שוב את המכנסיים האהובים. מי שתולה כביסה על חבל מכיר את תופעות הלוואי השנואות: תליה על חבלים במרפסת שירות מהולה בסכנה התמידית של אובדן פריט לרצפת המרפסת המאובקת, מתחת למנוע של המזגן. נפילת בגדים לא נחסכת גם מחבלים חיצוניים, ואחד הדברים המרגיזים הוא לכבס מחדש משהו שרק לפני רגע יצא מסיבוב ארוך בתוך מכונת הכביסה. יש גם את הבעיה המוכרת של דהיית צבעים בשמש, המואצת כשהבגד תלוי בשמש ישירה, וכמובן, תופעת סימני האטבים – אותם עיטורים טורדניים שאטבים מטביעים על הבד ומשווים לו מראה סמרטוטי במיוחד. מייבשים בתוך הבית על מתקן כביסה? בהצלחה למצוא לו מקום שלא יכער את כל הבית ויחסום את המעברים (או את הטלוויזיה!) – וזה עוד לפני שהזכרנו את הבעייתיות שבתליית סדין, שלא לומר סט מצעים שלם. נגלה לכם כבר עכשיו: סדין אחד מכסה את כל המתקן, שאר הכביסה מוזמנת לחכות בסבלנות לתורה. לחלופין, תוכלו לתלות את הסדינים על כיסאות או דלתות וליהנות מעיצוב פנים מעניין במיוחד.

והמייבש? שגר ושכח. מרגע שלחצתם על כפתור ההפעלה, אתם פנויים להמשיך בענייני היום, מבלי להיתקל בתזכורת קבועה בדמות מתקן תליה מכוער בסלון, או מרדף אחרי פריטים סוררים שהחליטו להתנתק מהחבל. עם שלל תכניות ייבוש ייעודיות, כבר לא צריך לחשוש לפריטים עדינים. אפשר להתאים את עוצמת החום כפי שנדרש, וגם את משך פעילות המייבש. מכבסים כמות קטנה? אפשר לחסוך בחשמל ולבחור בתכנית קצרה יחסית. מייבשי כביסה אידאליים לשימוש בימי החורף, כשהגשם לא מאפשר תלייה בחוץ, וכמובן יעילים במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים הידועים ביכולתם המופלאה לייצר הררי כביסה בתדירות בלתי הגיונית.

הרבה מהמייבשים המודרניים מגיעים עם קונדנסור (מעבה), גוף מובנה הלוכד את הלחות המצטברת מעצם פעולת המייבש, ובכך מאפשרים את הצבתו בכל חדר, גם ללא פתח אוורור זמין. הסוף לסאונה הביתית בחסות מייבש הכביסה, וביי ביי לעובש.

נכון, מייבש כביסה פחות אקולוגי מהאופציה הישנה של תלייה על חבל. אבל ככל שעוברות השנים, הדירוג האנרגטי של מייבשי הכביסה עולה, הסטנדרט עומד היום על דירוג A או B, שזה אומר שהם צורכים מעט חשמל. גם טוב יותר לסביבה, וגם לחשבון החשמל שלכם. ותמיד אפשר לשלב – מייבש לכביסה גדולת מימדים, או כמות גדולה, וייבוש בתלייה לכמויות קטנות יותר.

אז נכון, מכונה שמקפלת עדיין אין, אבל נראה שאנחנו בכיוון הנכון.

× יש לך שאלה?